Çimento bağlayıcı malzemedir. Bağlayıcı maddelerin ne olduğu hakkında bilginiz yoksa öncelikle “Bağlayıcı Maddeler” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

ÇİMENTO

Çimento bir bağlayıcı türüdür. Kalker ve kil karışımı hammaddelerinin pişirilmeleri ile ortaya çıkan ve klinker olarak adlandırılan malzemenin çok az miktar da alçıtaşı ile birlikte öğütülmesi sonunda elde edilen hidrolik bir bağlayıcıya çimento denir. Çimento üretimi dünyadaki karbondioksit üretiminin %8’nin sorumlusudur.

ÇİMENTONUN TARİHÇESİ

1824 yılında, İngiltere’nin Leeds kentinde, Joseph Aspdin isimli bir duvarcı ustası hazırladığı ince taneli kil ve kalker karışımını pişirerek ve daha sonra da öğüterek bağlayıcı bir ürün elde etmiştir. Bu ürüne su ve kum katıldığında ve zamanla sertleşme olduğunda, ortaya malzemenin İngiltere’nin Portland adasından elde edilen yapı taşlarını andırdığını gören Joseph Aspdin, elde ettiği bu bağlayıcı için “portland çimentosu” adı altında patent almıştır.

Joseph Aspdin tarafından üretilen bağlayıcı, üretim sırasında yeterince yüksek sıcaklıklarda pişirilmediği için bugün kullanılmakta olan portland çimentosunun özelliklerine tamamen sahip olamamıştır. Kil ve kalker karışımlı hammaddenin yeterince yüksek sıcaklıklara kadar pişirilip öğütülmesi sonucu çimento elde edilmesi ilk olarak 1835 yılında Isaac Charles Johnson isimli bir İngiliz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yüksek sıcaklıklarda pişirilmeleri gerektiği için, başlangıçta portland çimentoları pahalı idiler. 1885 yılında Frederic Ramsone döner fırını bularak bu sorunu çözmüştür.

1824 yılında Joseph Aspdin’in “portland çimentosu” adı altında patent aldığı hidrolik bağlayıcı, daha sonraki yıllarda büyük gelişmeler göstermekle birlikte “portland” ismi aynen korunmuştur ve Türkiye dahil bütün ülkelerde bu isim kullanılmaktadır.

 

Kaynak: Sakarya Üniversitesi Yapı Malzemelesi Dersi Notları

 

Yazımı Sabır Göstererek Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

İLETİŞİM