Çimentonun Hidrotasyonu

Çimentonun veya bir bağlayıcı maddenin dayanım kazanması şu üç olayın birbirini izlemesi sonunda meydana gelmektedir.

  1. Hidratasyon olayı: Çimentoyu oluşturan maddelerin su ile yaptığı kimyasal reaksiyondur.
  2. Katılaşma olayı: Priz yapma
  3. Sertleşme olayı: Dayanım kazanma şeklinde mekanik bir olaydır.

Birinci maddeden yavaş yavaş açıklayalım. Çimentoyu çimento ana bileşenlerinin su ile yapmış olduğu kimyasal reaksiyona hidratasyon denir. Hidratasyon olayının iki önemli özelliği vardır.

  1. Çimento, klinker halinde iken hiçbir reaksiyon yapmaz. Çimentonun hidratasyon yapabilmesi için çok ince bir şekilde (ortalama 20-30 mikron) öğütülmesi gerekir.
  2. Hidratasyon zamanın bir fonksiyonudur. Yani hidratasyon zamanla artar. Bu nedenle mukavemer zamana bağlı olarak değişir. Çimento için esas mukavemet değeri 28 günlük iken ulaşmış olduğu mukavemet değeridir.

Hidratasyon Isısı

Çimentonun hidratasyon ısısı, çimentonun belirli bir sıcaklık koşulunda hidratasyona başlayıp, hidratasyon sonuna kadar açığa çıkardığı ısı miktarıdır. Hidratasyon ısısı cal/g veya J/g (1 cal/gr =4.187 J/g) birimleriyle ifade edilir. Portland çimentolarının hidratasyon ısısı yaklaşık olarak 90-110 cal/g arasındadır. Hidratasyon ekzotermik davaranışı pek çok sakıncalı durum yaratabilir. Özellikle barajlar gibi büyük kütle betonlarının dökümünde, iş gereği hızlı beton üretmek gerekmektedir. Buda sorun olmaktadır. Büyük kütle betonlarında iç sıcaklık yükselir, hava ile temasta bulunan dış kısım soğur ve büzülür. Büyük kütle ise dış kısmın büzülmesini önler, sonuçta beton çatlar. Hidratasyon ısısının yol açtığı bu olayların nedeni “termik rötre” denilen olaydır.

 

Yapı Malzemesi Ödev Kaynağı için TIKLAYINIZ

 

Kaynak: Sakarya Üniversitesi Yapı Malzemelesi Dersi Notları

 

Yazımı Sabır Göstererek Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

İLETİŞİM