Öncelikle ülkemizin geçtiği bu zor günlerde birçoğumuz kendimizi karantina altına aldık. Evinde Kal Türkiye kapsamında kampanyalar yaptık. İbadethaneleri bile kapatmak zorunda kaldık. 22 yıllık yaşamımdan bugüne ilk defa cuma vaktinde cemaat olmayan camiiler, tavaf yapılmayan kabe görmekteyim. Allah bu süreci tez vakitte üzerimizden alır ve görünmez bir virüsle bizlere verdiği dersi iyi idrak etmeyi nasip eyler inşallah. Bizler ise bu süreyi iyi değerlendirmek zorundayız. Evlerimize kapandığımız sürede beynimizin hamur olmasına izin vermemeliyiz. Ufkumuzu virüse kaptırmamaya özen göstermeliyiz. Ellerimizi yıkadığımız kadar kişisel gelişimimize de konsantre olmak zorundayız. Allah tüm insanlığı ve tüm müslümanlığı koruyup sevdiklerimizi bize bağışlasın. Yazıya Ekleme yapmak isteyenler iletişim butonundan bana mail atarak yazıya destek olabilirler.İLETİŞİM

UFKUMUZU VİRÜSE KAPTIRMIYORUZ!

Okullar kapatıldı, Üniversite eğitimlerine ara verildi. Birçok öğrenci kardeşim dünyanın sonunun geldiğini düşünüyor maalesef. Gençler üzerinde haklı olarak büyük bir gelecek kaygısı görüyorum. Bu kaygının dışına çıkabilmemiz için en önemlisi kendimizi rahatlatabilmeyi başarabilmek. Bunun için ufkumuzu kafesin dışına çıkartmamız gerekiyor. Bunun tek yolu var beynimize egzersiz jimnastikleri yaptırabiliriz. Karamsar olmamalı, ülkemizde büyüklerimizden alacağımız bayrağı nasıl ileriye taşıyabileceğimizi düşüneceğiz.

İşleyen Demir Pas Tutmaz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, üniversite eğitimleri dahil uzaktan eğitime geçmiş bulunmaktadır. Bizlerde bu süreç boyunca üniversite eğitiminin yanı sıra, buna paralel şekilde kendi kişisel gelişimimizin üzerine tuğlalar örmeye devam etmeliyiz. Unutmayın krizi fırsata çeviren insanlar gelecekte hep iyi yerlerde olmuşlardır. Bizde gelin hep birlikte bu krizi fırsata çevirelim.

Krizi fırsata çevirmek derken stokçuluktan bahsetmiyorum tabiki…

Online Dil Kursları: 

Youtube platformunda bu konuyla alakalı çok fazla kaynak var. Bu süreç, dil öğrenmeye vakit bulamayanlar için bir fırsat olabilir Sizler için birkaç ücretsiz udemy platformu üzerinde bulunan dil kurslarını paylaşmak istiyorum.

Bazı ücretsiz Udemy dil kursları:

İspanyolca: https://lnkd.in/gkwWfYy

İngilizce: https://lnkd.in/g-gJdUM

Fransızca: https://lnkd.in/gExyiKk

Arapça: https://lnkd.in/gNfdhNs

Portekizce: https://lnkd.in/gQyNpnn

Rusça: https://lnkd.in/gJgERP9

Japonca: https://lnkd.in/gYsN8Tr

Yazılım Kursları:

Bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak bügünü hep yakalamaya çalıştım ve bunun için yazılım dillerini sürekli araştırdım. Öngördüğüm kadarıyla gelecek dünyada ekmeğin aslanın ağzında olduğunu düşünüyorum. Gelecekte İnşaat Mühendisliği mesleğinde de kim bilir paket program devri kapanabileceğini düşünüyorum. Nereden başlayacağız diye soracak olursanız “Python” yazılım dilini öneriyorum. 

Neden Python yazılım dilini öneriyorsun kodları yavaş çalışıyor diyenler elbette çıkacaktır. Sevgili dostlar günümüzde bütün yazılım dilleri aynı işi ucundan başından bir şekilde tutup yapabiliyor. Önemli olan sizin hangi komutu daha hızlı çalıştırmak istediğiniz, yazılım dillerine hakimiyetiniz ve kullandığınız dilin dünyadaki kaynağı.Python bu konuda bize müthiş kütüphaneleri ve kolay öğrenilebilir olması ile birlikte daha kusursuz bir uygulama hakimiyeti sağlıyor. Günümüzde birçok programın içeriğinde kullanıldığını, savunma sanayide ve özellikle akademik çalışmalarda kullanıldığını araştıran okuyucularım görecektir. Bu arada araştırma sırasında kullandığınız en popüler arama motoruda python kullanımına dahil olduğunu unutmayalım.

Birçok youtube, udemy, udacit gibi video eğitim sitelerinde bulabilirsiniz. Kurs reklamı yapmak istemediğim için burada paylaşımını yapmayacağım. Öneri isteyenler olursa İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Ayriyeten tercihinize göre kendinize ve amacınıza göre C++, C#, JAVA gibi dillere yönelebilirsiniz. Ben ilk defa yazılım eğitimine başlayacak birisi için özellikle Python diline dikkat çektim.

Dizi – Film Aktiviteleri: 

Bir arkadaşımla izlediğimiz ve beğendiğimiz filmleri sizler için derledik. Bu süreçte biraz haberlerden uzaklaşarak rahatlayabiliriz. Çalışmalarımızdaki motivasyonu arttırmak için eğlenmemiz gerekli çünkü; motivasyon çalışmalarımızdaki verimi ve açlığımızı arttıracaktır. Film izlerken olay örgüsünü düşünmemizde biraz olsun bizi reel hayattan soyutlayacak ve düşünmemizi sağlayacaktır. Sizler için derlemiş olduğum 26 film ve dizileri İMDB puanına göre sıraladım. 

Esaretin Bedeli: Orijinal Adı “The Shawshank Redemption” olan filmin IMDb:9.3 puan almış bir başyapıttır. Film, Stephen King’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı ve gösterildiği ülkelerde büyük ilgiyle karşılandı ve 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. Shawshank karakterinin şaibeli bir şekilde hapishaneye düşmesiyle başlayan filmde derin ve anlamlı mesajlar içermekte.

Başlangıç: 2010 yapımı filmin orijinal adı “Inception” olan filmin IMDb:8.8 puan almış baş döndürecek bir filmdir. Leonardo DiCaprio’nun harika oyunculuğu beyaz perdeye mükemmel yansıyor. Dom Cobb çok yetenekli bir hırsız ve ona hayatını geri verebilecek son bir iş verilir. Bu işin adı Inception yani bildiğiniz üzere başlangıçtır. 

Yeşil Yol: 1999 yapımı olan efsane filmin orijinal adı “The Green Mile” olan filmin IMDb:8.6 puan almış muhteşem bir filmdir. The Green Mile filmi de aynı The Shawshank Redemption filmi gibi yazılmış olan bir romandan beyaz perdeye uyarlanmıştır.  John Coffey hapishaneye düşününce,  gardiyan Edgecomb’un yaşantısı tamamen değişiyor. Dünyaya karşı bakış açınızı değiştirecek filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Yıldızlararası: 2010 yapımı filmin orijinal adı “Interstellar” olan filmin IMDb:8.6 puan almış ve Christopher Nolan yönetmenliğinde çekilmiştir. Kaşiflerden oluşan bir ekip, insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için uzayda bir solucan deliğinden geçer.

Piyanist: Polonyalı bir Yahudi müzisyen, II. Dünya Savaşı’nın Varşova gettosunun yok edilmesinden kurtulmak için mücadele ediyor. IMDb:8.5 puan almıştır.

Sevginin Gücü: Orijinal Adı “Léon” olan filmin IMDb:8.5 puan almış aksiyon, gerilim filmidir. 12 yaşındaki bir kız olan Mathilda, ailesi öldürüldükten sonra profesyonel bir suikastçı Léon tarafından isteksizce kabul edilir. Onun koruması haline geldikçe ve suikastçının ticaretini öğrenirken alışılmadık bir ilişki oluşur.

Prestij: IMDb:8.4 puan almışTrajik bir kazadan sonra, iki aşamalı sihirbaz, birbirinden üstün olmak zorunda oldukları her şeyi feda ederken nihai yanılsama yaratmak için bir savaşa girer.

Dangal: Aamir Khan’ın baba karakterini canlandırdığı bir filmdir. Güreşçi olan Aamir Khan, kızlarında yetenek keşfeder. Kendisi gibi güreşçi olabilmeleri için onları eğitir. Konusu gerçek bir hikayeden alıntılanan IMDb:8.4 puan almış, 2016 Hindistan yapımı filmdir.

3 Aptal: Orijinal Adı “3 İdiots” olan film 2009 yapımı Hindistan yapımı ve IMDb:8.4 puan almıştır. İki arkadaş uzun süredir kayıp arkadaşlarını arıyor. Üniversite günlerini tekrar ziyaret ederler ve dünyanın geri kalanı onlara “aptal” olarak adlandırdığı gibi, farklı düşünmek için ilham veren arkadaşlarının anılarını hatırlarlar.

Cenettin Çocukları: Orjinal adı “Children of Heaven” olan film 1997 İran yapımı drama konulu filmdir. IMDb:8.3 puan almış orijinal bir gösterimdir.

V – V for Vendetta: IMDb:8.2 puan almış 2005 yapımı fikir filmidir. Gelecekte İngiliz zulmünde, sadece “V” takma adı tarafından bilinen gölgeli bir özgürlük savaşçısı, genç bir kadının yardımıyla onu devirmeyi planlıyor.

Cennetin Rengi: Orijinal adı “The Color of Paradise” olan IMDb:8.2 puan almış 1999 yapımı Dram/Aile filmidir. Kör bir İranlı çocuk ve babası Haşim’i, oğlunu olduğu gibi kabul etmek ve onu terk etmek arasında, karısının kaybından sonra, onun için bir yükü temsil ettiği için her zaman salınan Muhammed’in hikayesi.

PK: 2014 yılında Aamir Khan’ın oyunculuğunda IMDb:8.1 puan almış Hindistan yapımı filmdir. Dünyadaki bir uzaylı, uzay gemisiyle iletişim kurmak için kullanabileceği tek cihazı kaybeder. Masum doğası ve çocuksu soruları ülkeyi dinin insanları üzerindeki etkisini değerlendirmeye zorlar.

Zindan Adası: Orijinal Adı “Shutter Island” olan film 2010 yapımı Leonardo DiCaprio oyunculuğunda IMDb:8.1 puan almıştır. 1954’te ABD Mareşali, suçlu delilik için hastaneden kaçan bir katilin ortadan kaybolmasını araştırıyor.

12 Yıllık Esaret: Orijinal Adı “12 Years a Slave” olan film 2013 yapımıdır ve IMDb:8.1 puan almıştır.Amerika Birleşik Devletleri’nde antebellum’da, New York eyaletinden özgür bir siyah adam olan Solomon Northup kaçırıldı ve köleliğe satıldı.

Benjamin Button’ın tuhaf hikâyesi: 2008 yapımı filmin orijinal adı “The Curious Case of Benjamin Button” olan filmin IMDb:7.8 puan almışfilmdir.  Brad Pitt’in harika oyunculuğu beyaz perdeye mükemmel yansıyor. Sonuçlarla geriye yaşlanmaya başlayan Benjamin Button’ın tuhaf hikayesini anlatır.

Not Defteri: Orijinal Adı “The Notebook” olan film 2004 yapımı IMDb:7.8 puan almış, Romantik Dram filmidir. Zavallı ama tutkulu bir genç, zengin bir genç kadına aşık olur ve ona bir özgürlük hissi verir, ancak yakında sosyal farklılıkları nedeniyle ayrılırlar.

Korku Seansı: 2008 yapımı filmin orijinal adı “The Conjuring” olan filmin IMDb:7.5 puan almış, korku filmidir. Paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren, çiftliklerindeki karanlık bir varlıktan korkan bir aileye yardım etmek için çalışıyorlar.

Ghajini: 2008 yılında Aamir Khan’ın oyunculuğunda IMDb:7.3 almış Hindistan yapımı filmdir. Kısa süreli bir hafıza kaybı hastası, sevdiği kızın ölümünün intikamını almak için yolculuğuna çıkar.

Ben Efsaneyim: Orijinal Adı “I Am Legend” olan film 2007 yapımı IMDb:7.2 puan almış, Will Smith oyunculuğunda harika gerilim filmidir. Bir veba insanlığın çoğunu öldürüp geri kalanını canavarlara dönüştürdükten yıllar sonra, New York City’deki tek kurtulan bu kıyamet sonrası eylem geriliminde çare bulmak için cesurca mücadele eder.

Uyumsuz: Orijinal Adı “Divergent” olan film 2014 yapımı IMDb:6.7 puan almış, bilim kurgu filmidir. 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve artık ömür boyu orada kalmak zorundadırlar. Beatrice Prior ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından tris ve kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisine girerler. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlere tutulurlar. Bu testlerin hepsi onları bir ölçüde değiştirecektir. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda ölümcül olabilecek bir sırrı vardır.

Zamana Karşı: Orijinal Adı “In Time” olan film 2011 yapımı IMDb:6.7 puan almış, fantastik gerilim filmidir. İnsanların 25 yaşında yaşlanmayı bıraktığı, ancak sadece bir yıl daha yaşamak üzere tasarlandığı bir gelecekte, durumdan çıkış yolunu satın alma araçlarına sahip olmak ölümsüz gençlikte bir çekimdir. Burada, Will Salas kendisini cinayet ve kaçak bir rehineyle suçlamakta – sisteme karşı yolun önemli bir parçası haline gelen bir bağlantı.

Heiran: Romantik, drama konulu film sevenlere tavsiye ettiğim Heiran, IMDb:6.7 puan almayı başarmıştır. İranlı bir lise öğrencisi olan Mahi, savaştan kaçarak yasadışı yollarla ülkeye girmiş Afgan işçi Heiran’a aşık olur. Ancak ailesi, kızlarının bir Afgan’la evlenmesini istememektedir. Mahi’nin ailesiyle aşkı arasında bir tercih yapması gerekecektir.

Bay ve Bayan Smith: 2008 yapımı filmin orijinal adı “Mr. & Mrs. Smith” olan filmin IMDb:6.5 puan almıştır. Brad Pitt ve Angelina Jolie harika uyumları beyaz perdeye mükemmel yansıyor. Sıkılmış bir evli çift, her ikisinin de birbirlerini öldürmek için rakip kurumlar tarafından tutulan suikastçılar olduğunu öğrendiğinde şaşırır.

Lucy: Gerilim – aksiyon konulu film olan Lucy IMDb:6.4 puan almıştır. Yanlışlıkla karanlık bir anlaşmaya yakalanan bir kadın, esirlerindeki masaları çevirir ve insan mantığının ötesinde gelişen acımasız bir savaşçıya dönüşür.

Göçebe: Orijinal Adı “The Host” olan film 2013 yapımı IMDb:5.9 puan almış, aksiyon gerilim filmidir. Görünmeyen bir düşman, bedenlerini ele geçirip anılarını silerek insanlığı tehdit ettiğinde, Melanie Stryder (Saoirse Ronan), en çok önem verdiği insanları korumak için her şeyin risk altında olduğunu ve aşkın tehlikeli yeni bir dünyada fethedilebileceğini kanıtlayacak.

Film yerine bir diziye başlamak isteyen arkadaşlarım için oluşturulmuş olan Netflix dizilerinin İMDb puanına göre sıralandığı listeden kendinize uygun olanı seçerek izlemeye başlayabilirsiniz.

Dizi Listesi -1

Dizi Listesi -1

Kitap Okuma:

Kitap okumanız için sizlere büyük bir kitap arşivi bırakıyorum. Arşivi toplayan arkadaşımızı tanımıyorum ama büyük bir veri toplamayı başarmış. Kendisine çok teşekkür ederiz. Arişive ulaşmak için TIKLAYINIZ

Cesare Boccaccio Decameron kitabında vega salgınından kaçan insanların hayat hikayeleri anlatılıyor. Karantina döneminde bu tür konularda bilgi sahibi olmak istiyorsanız tavsiye ediyoruz efendim.

Cesare Boccaccio Decameron

Cemil Meriç bu ülkenin çok değerli bir yazarıdır. Topluma yönelik değişik bakış açıları olan Cemil Meriç “Bu Ülke” kitabında Doğu – Batı tartışmasının yanında Sağ – Sol kutuplaşmasına yönelik değişik aforizmalar içeriyor.

Cemil Meriç Bu Ülke

Cemil Meriç Bu Ülke

Bu iki kitabın dışında, Yusuf Kaplan’ın önermiş olduğu 4 aşamalı 100 kitap listesi mevcuttur. Dini ve felsefi zekasını, düşünce yapısını, dünyaya karşı bakışını değiştirmek isteyen daha entelektüel ve dertli düşünmek isteyen arkadaşlarıma kesinlikle tavsiyemdir. Yusuf Kaplan’ın 100 kitap listesi uzun olduğu için kaynağı direk paylaşıyorum “Yusuf Kaplan’ın 100 Kitap Listesi” tıklayarak ulaşabilirsiniz. MUHAKKAK TAVSİYE EDİYORUM. 

Yusuf KAPLAN 100 Kitap Serisinin tanıtım videosu:

Okumak İçin roman önerisi bekleyenler içinde;

  • Reşat Nuri Gültekin tarafından yazılan Çalıkuşu

  • Zülfü Livaneli tarafından yazılan Kardeşimin Hikayesi

 

  • Zülfü Livaneli tarafından yazılan Mutluluk 

 

  • Halit Hüseyni tarafından yazılan  Uçurtma Avcısı

  • Margaret Atwood tarafından yazılan  Damızlık Kızın Öyküsü

Yazımı Sabır Göstererek Okuduğunuz İçin ve Yazıyı Yazarken Bana Sürekli Fikir Veren Arkadaşıma Çok Teşekkür Ederim

İLETİŞİM