Mülakata hazırlanıyoruz ama en çok hangi sorunlarla karşılaşabiliriz bilmiyoruz. Bu soruları önceden analiz edip cevaplarını hazırlayarak mülakata gidersek mülakat sonucunda daha başarılı olabileceğimiz aşirkar. Mülakat sırasında hazırlanmadığımız sorularda olabileceği için yazının detayında mülakat sırasında hangi sorulara cevap vereceğimiz anlatıldı. Mülakatta vereceğimiz her şeyi cevaplayabilir lehimize ya da aleyhimize dönmesine neden olabilir. Peki, ne yapmalıyız? İşte yanıtı…

Mülakat Soruları

Hem aday hem de mülakatı yapan kişi, oldukça stresli bir konu olan mülakatlarda, giriş konuşmalarının oldukça yakın ve beliren soğuk havayı biraz kaldırıcı nitelikte olması gerekir. Mülakatın yapılmakta olan kısa, samimi bir sohbet iki tarafın da bilgi alışverişini daha verimli hale getirmesini istiyor. Bunu sağlamanın yolu da mülakatı yönlendiren mülakatçı, mulakatla doğrudan bağlı olan veya olmayan sohbet türü bir girişe zaman ayırmasıdır. Bu iki taraf içindeki stresi az da olsa ortadan kaldırmak için en etkili yöntemdir. Aday olarak bu tip bir sohbeti siz de başlatacaksınız ama ülkemiz daha çok mülakatçının girişi yaparak gözlemliyoruz. Aday olarak gidişat sorulara kesinlikle olumsuz yönden yaklaşmamalısınız. Havayı açmadan önce soruyu yazmayı unutmayın:

1. ADRESİMİZİ / OFİSİMİZİ BULMAKTA ZORLUK ÇEKTİNİZ Mİ, YOLCULUĞUNUZ NASIL GEÇTİ?

Mülakat öncesi sohbet aşamasında en çok rastlanan soru geçmişi. Eğer adresini bulmakta gerçekten sıkıntı yaşamış olsanız bile bile bunu karşı tarafa aktarmayın. Farklı bir şehirden mülakata olabilir olabilirsiniz ve gidebilirsiniz da da oldukça kötü geçmiş olabilir. Herhangi bir sorun yaşamadığınızı belirtmek zaten stresli olan ortamı yumuşatmaya daha çok yardım etmek. Eğer mülakata geç kaldıysanız mutlaka özür dileyin ve kısa bir açıklama yapın.

2. ÖZGEÇMİŞİNİZDE ………. SPORLARI (VEYA HERHANGİ BIR KONU) İLE İLGİLENDİĞİNİZİ GÖRDÜM, NE ZAMAN BÜ (SPORLARI) YAPMAYA BAŞLADINIZ?

Bu tür bir soru ile ilgili sorular zaman zaman kesinlikle detaya inmemeye özen göstererek, sorular bu tip bir soruya vereceğiniz cevabın uzaması

3. …………. ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRDİĞİNİZİ ÖZGEÇMİŞİNİZDE GÖRDÜM, PROFESÖR ………… TANIYORMUSUNUZ?

Oldukça sık karşılaşılan bir giriş sorusudur. Mülakatçı daha samimi bir ortam yönlendirilmesi için ortak tanıdıkların daha etkili olduğunu düşünüyorumüğü için bir soru yöneltir. Eğer bahsettiği kişiyi tanımıyorsanız kesinlikle tanıdığınızı söylemeyin daha detaya inildikçe mahcup orada kalabilirsiniz.

4. SİGARA İÇMEK VEYA SICAK / SOĞUK BİRŞEY İÇMEK İSTERMİSİNİZ

Ülkemizde misafirperverlik en önem verdiğimiz özelliklerimizden beri. Ve bir şeyler ikram etmek misafirperverliğimizi göstermenin en güzel yolu olarak kabul edilir. Ancak profesyonel iş mülakatında sigara içilmesi çok tercih edilen ve hoş karşılanan bir şey değil. Eğer sigara içmiyorsanız, ikram edilen sigara büyüklüğü firmada sigara içilip içilmediği konusunda da bilgi istediğiniz. İkram edilen diğer şeyleri de oldukça nazik bir şekilde reddetmeniz sizin yararınıza olacak. Mülakatın en önemli anda kolunun çay bardağına çarptığını ve takım elbisenizin üzerine döküldüğünü hayal ederek sanırım bu yoldasınızsa aydınlatacaktır. Ayrıca, görüşme yoluyla ikram edilen herhangi biriyle birlikte kabul etmek ilginizi dağınız neden olacak ve gelecek mülakat performansınızı düşürecektir.

KİŞİSEL SORULAR…

1. LÜTFEN BANA KENDİNİZ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİNİZ.

Bir çeşit solakta ve ülkemizde oldukça sık olarak karşılaştığınız bir sorudur. Aynı zamanda profesyonel iş mülakatında sorulabilecek en gereksiz sorudur. Mülakatçı bu tip bir soru ile ilgili tanıtmak ister ister. Fakat bu aşamada sizin karşı bir soru ile birlikte cevaplamanızı daha uygundur. Soracağınız soru şu şekilde: “Özel hayatımı mı anlatmamı talep ettiğiniz yoksa profesyonel niteliklerimi mi arıyorsunuz? veya ”Bu sorunuzu daha spesifik hale getirebilir misiniz?”.

2.HANGİ BİR İŞ BULMADAN SON İŞİNİZDEN NEDEN AYRILDINIZ / İSTİFA ETTİNİZ?

Bu soruyu cevaplandırırken oldukça konsantre olmak zorundasınız. Eğer dürüst davranmazsanız ve bu davranışınız daha sonra ortaya çıkacaksanız, oldukça zor durumda kalabilirsiniz. Çünkü o zamandan beri dürüst davranmadığını çıkarsa, çıkardı, işveren bizim hakkınız hakkında olumlu pozitif bir düşünceye sahip olsa bile, fikrini derhal değiştirilebilirebilir. Eğer işten çıkarıldıysanız, sebeplerini detaylı olarak kendi hatalarınızdan kaynaklansa bile saf karşı tarafa ihtiyacınız lazımsınız. Dürüst davranmak size oldukça fazla puan alıyor. Onun önünde işten ayrılmanızın sebebi oldukça farklı unsurlar olmadan de olabilir. Firmanızı küçülme yapabilirine girmiş olabilir, gidebilir ya da tekrar tekrar yapmışma süreci sonunda pozisyonunuz kaldırılmış olabilir. Bunun yanı sıra bağlı olarak bağlanabiliyor amirinizle kesinlikle anlaşamıyor olabilirsiniz. Bu tip durumları kesinlikle detaylı olarak mülakat yapan kişisel aktarılmaktadır.

“Çalıştığım firmada öğrenebileceğim her şeyi öğrendim; artık benim için daha fazla öğrenme şansı kalmadı ”gibi bir yaklaşım ile işten ayrıldığını açıklamaya kalkmayın. Çünkü bir profesyonel daima kendini geliştirecek olanlardır. Bu sebepten odada ayrılma kararı, kesin amatör bir davranış olarak kabul edilir ve işten ayrılma sebebi olarak gösterilemez.

Bunun dışında, uzmanlaşmış firma boyutunda olan olan kanuni yükümlülüklerini yerine getirmediği için kullanılabilir olabilirsiniz. Bu tipteki mülakatı yapan kişi ile doğrudan paylaşabilirsiniz.

3. ŞU ANDA AYRILMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ POZİSYONUNUZDAN DAHA ÖNCE DE AYRILMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ, AYRILMADIĞINIZA GÖRE NEDEN KALDINIZ?

Deneyimli bir mülakatçı bu soruyu size muhakkak sorar. Bu sizin işinize motivasyonunuzu ölçmek için. Çalıştığı işyerinden ayrılmayı kesinlikle düşünen çalışanın iş motivasyonu en alt sıradadir ve firmasında olabilir. Eğer uzun süredir iş dünyası veya firmanız sizi daha fazla maddi veya manevi imkanlar ile aynı pozisyonda kalmaya ikna ettiyse bu mülakatçıyı ne kadar değer bir elemanınızı yönlendirecektir.

4. BAŞKA BIR POZİSYONUN VEYA FİRMANIN SİZİ TAM ANLAMI İLE TATMİN EDECEĞİNE İNANYÖR MUSUNUZ?

Bu soruya cevap verirken pozitif olmalısınız. İş dünyasında çeşitli olanaklardan yararlanabiliyor ve bu konuda bağlanabiliyorsunuz takiptenin, kariyerinizdeki oldukça gerekli olduğunuzu belirtin. İş tatmini sağa dönüştüğüm değişkenlerin varlığını bilmiyorsunuzunuzu da ek etmeyi ihmal etmeyin. Sadece maddi imkanlarınızı yönetebiliyorsanız bir işleyebiliyorsunuz.

5. NE KADAR SÜREDİR İŞ ARAYIŞI İÇERİSİNDESİNİZ?

Cevap verirken oldukça hassas davranıyorsanız bir soru tipidir. İş arayış sürenizdeki uzunluk mülakatçı için negatif bir olgudur. Çünkü iyi bir eleman için iş arayışının uzun sürmesi yadırganacak bir unsur değil kabul edilir. Mülakatçı kişisel iş beğenmiyor veya kariyerinizdeki liderliğinizi hassas bir kişi isteğinizden ziyade, aranan bir eleman olmadığınızı düşünür. Bu aşamada iş teklifi almadığınız halde değerinizi artırmak için aldığınızınızı istediğiniz durumda, mülakatınız sizi değişik yönlerden ilerleyerek yol açmış olursunuz. Tecrübeli bir mülakatçı bu soruya vereceğiniz abartılı cevapları kesinlikle algılayacak ve ona göre davranacaktır. Açık ve dürüst olun.

6. KARİYER HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Yeni kariyerların en çok hazırlıklı olmaları gereken soru tipi budur. Eğer mühendislik eğitimi aldıysanız ve bankacı olmak istediğiniz ya da işletme mezunu iseniz ve bilgisayar alıştırmalarınızdaki, güçlü dayanaklarınız istediğiniz. Eğer bu ipucu bir kariyer hedefi ile mülakatçıyı cevaplar istersen niye bu kadar uzun süre mühendislik eğitiminde zaman harcadığınızı da iyi açıklamalısınız. Ayrıca uzun süredir iş hayatında yer almakta ve bir finans pozisyonu ile ilgili olarak ilgili bölümlere göre alınıyor, kariyer hedefleriniz arasında satış yönetiminin yer alması mülakatınız için söz konusu pozisyona olan ilginizin oldukça düşmüş olmasına yol açabilir. Her şeyi mutlaka bir kariyer hedefi. Bu soruya cevap verirken kesinlikle duraklamayın ve doğrudan kariyer hedeflerinizi belirtin.

7. KENDİNİZ İÇİN SON ZAMANLARDA OLUŞTURDUĞUNUZ HEDEF İLE İLGİLİ DETAY VERİNİZ.

Bu soruya cevap vermeden önce kişisel veya profesyonel bir projenizi gözünüzün kişisel getirin. Tasarım, eğitiminizi ayarlamanız, iyi bir iş bulmak veya başka bir şehre yerleşmek, sizin için kariyerinizle doğru orantılı hedefler olabilir. Ama bu soruya verilecek cevabın alımı işle ilgili olandan daha fazla uygun olacak ve mülakatın gidişini daha profesyonel bir etkileyici etkileyecektir.

8. ŞU ANA KADAR SAHİP OLDUĞUNUZ EN İYİ İŞVERENİ LÜTFEN TANIMLAYINIZ.

Mülakata gitmeden önce bu soru için hazırlık aşamasında büyük fayda vardır. En iyi işvereninizi tam anlamı ile betimlemenin yolu budur. Kağıt üzerinde hazırlanırken bir çalışma boyutu daha ayrıntılı bir bilgi verir ve bu soruya daha hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu ipucu bir soru boyutu yöneltilebilir, hemen en iyi işvereninizin sahip olduğu nitelikleri ardına sıralamak yerine, işvereniniz hakkında sahip olanlardan uzaklaştığınız için bir şeyler yapmak istedik. İşvereninizin yönetim biçimiini ne tür bir yönetim biçiminden hoşlandığınız hakkında mülakatçıya sizinle ilgili bilgiler. Eğer bu soruya hazırlıklı olsun,

9. BULUNDUĞUNUZ EN İYİ POZİSYONU TANIMLAYINIZ.

Bu soru için de daha mülakattan önce mutlaka hazırlık yapmalısınız. Sahip olmak en iyi iş tanımlayabilmek, ne tür bir işte başarılı olabileceğinizi istediğiniz mülakatçıya yönlendirmeniz gerekir. Misyonun amacı objektif olarak bulunduğunuz pozisyonun, negatif ve pozitif yönlerini irdeleyin.

10. BULUNDUĞUNUZ POZİSYONU HAK ETTİĞİNİZE İNANYOR MUSUNUZ?

Bu soru ile mülakatçının sizden almasını istediğim bilgi, ülkemizde oldukça sık rastlanan, tanıdıklarınızın bulunduğu yerlerde konumlara göre adayları diğerlerinden tam anlamı ile ayırabilmektir. Eğer isteğiniz için pozisyona gidersiniz veya başarılarınız ile gelmediyseniz, bunun cevabını profesyonel bir mülakatçı projelerinizi derinlemesine irdeleyerek yapabilirsiniz. Eğer birtakım tanıdıklarınız varsa şu andaki pozisyonunuzda bulunuyorsanız, bunu açık yüreklilikle mülakatçıya aktarın. Fakat basit pozisyonlarla ispatlayın, başarısını, başarısını, başarısını, başarısını ve başarısını basitçe izpatlayın.

11. BAŞARIYI NASIL TANIMLARSINIZ?

Çok klasik bir sorudur. Bu soruya hazırlıklı olmanız, puan kazanmanızı sağlar. Örneğin; “Beni beğenen eden firmanın başarıya ulaşması için çalışan ve kişisel kişisel gelişimimi istiyor benim için başarının en iyi tarifidir” cümlesi veya buna benzer bir cümle büyüklüğü artırarak değer. Muhakkak bu soruya hazırlıklı olun.

12. BU POZİSYONDA BAŞARILI OLMAK İÇİN GEREKLİ OLAN NİTELİKLERİ TANIMLAYINIZ.

Eğer bir iş ilanı sonucu bu mülakata giriyorsanız, iş ilanını tekrar gözden geçirerek bu soruya hazırlanabilirsiniz. Eğer bu iş ilanında, iş tanımı ve pozisyonu ile ilgili aranan nitelikler detaylı olarak mevcut durumda, o zaman yaratıcılığınızı kullanarak işin ne tür niteliklere sahip olması gerekiyor.

13. EĞER DEĞİŞTİRME İMKANINIZ OLSAYDI BU POZİSYONUN YENİ İŞ TANIMINI NASIL OLUŞTURURDUNUZ?

Mülakatı yapanın bu soruyu sormaktaki herhangi bir iş teklifi isteğinde önce gelmeden önce, birtakım yenilikleri yapabilecek kapasitede olup olmadığınızı kontrol etmektir. Vereceğiniz yaratıcı cevaplar sizin ne tür yenilikleri firmaya alabileceğiniz birin tür beceriniz … Ancak bu ipucu bir soruya verebilecek en sağlıklı cevap şu olabilir: “İşe başladıktan, pozisyonu ve firma kültürünü tam anlamı ile tanıdıktan sonra, keşfederken bulunmayı tercih ederim.”

14. BAŞVURDUĞUNUZ POZİSYONUN EN BEĞENDİĞİNİZ / BEĞENMEDİĞİNİZ TARAFI?

Randevu ile ilgili bir veya iki tane tane beğendiğiniz özellik belirtmek bu aşamada yeterli olacaktır. Örneğin; müşteri ilişkilerinin yoğun olması, analitik düşünme özelliğini kullanabiliyor olmanız bu pozisyonun beğendiğiniz tarafları olabilir.
Herhangi bir pozitif düşünceeniz yoksa, zaten bu mülakatta olmanıza gerek yoktur. Fakat buna bağlı pozisyonla ilgili beğenmediğiniz yönleri belirtmeniz de sakıncalı olabilir.

15. YETKİLERİNİZİN ASTLARINIZA DEVRİNDEN YANA MISINIZ YOKSA BÜTÜN FONKSİYONLARI KENDİNİZ Mİ KONTROL ETMEK İSTERSİNİZ?

Buradaki herhangi bir doğru veya yanlış cevabı yoktur. Bu soru sizin yönetim tarzınız ile ilgili ipuçlarını ortaya koyacaktır. Bu soruya olanaksız samimi olarak cevap vermeli ve istediğiniz pozisyonu yetkili yetki devrini öngörüyor ise, tamamen tüm iş fonksiyonlarının kontrol edileceği yerde olmuş halde vermemelisiniz. Bu şansınızı tam anlam ile yok eder.

16. NE TÜR KİŞİLERLE DAHA RAHAT ÇALIŞIRSINIZ, NE TÜR KİŞİLERLE ÇALIŞAMAZSINIZ?

Hazırlıklı olmanız gerekir bir soru tipi. Rahatlıkla istediğiniz iş arkadaşlarınız en çok beğendiğinizde sıralanır. Bu beden yol gösterecektir. İş arkadaşlarınızı en iyi çalıştıklarınız, çalışmakta sorun yaşamadıklarınız ve çalışmakta olduğunuzu gerçekten güçlük çektikleriniz için ayırın. Çalışıyor bilgi alışverişi sağlamanızı, iş arkadaşlarınızla uyumlu çalışmanızı sağlıyor. Bunu vurgulayarak takım çalışmasını ve bilgi akışını ne kadar değer verdiğinizi belirtin ve bu konuda ne kadar duyarlı bir işbirliğini yönetin. Çalışmakta gerçekten güçlük çektiğinizde ilgilile ilgili yorumlarda bulunmak oldukça zordur. Spesifik olarak isim vermekten kesinlikle kaçının. Çalışmakta güçlük çektiğinizin tanımı tanımlanmaktadır. Bazı şeyler vermek gerekir; takım çalışmayı önem vermeyen insanlarla çalışmakta zorlandığınızı, varsa, görev ve sorumluluklarınızın tam anlamıyla farkındalığınızın ne kadar zor olduğunu belirtin.

17. UZUN VADELİ KARİYER HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Kesin olmayan hedeflerinizi kesinlikle karşı tarafa aktarmayın. Geleceğinizle ilgili düşünceleriniz yaratıcılığınızı düşünüyorsunuz. Planlanmış bir plana göre planlanıyor. Cevap verirken duraksamak uzun vadeli işlemler yapmayan bir çalışan çalıştığını izlenimini verir.

18. GÜÇLÜ VE ZAYIF OLAN YÖNLERİNİZ NELERDİR?

Mülakatların klasik sorusudur. Öncelikle uygulamasında pozisyon ile birebir tarafta olan güçlü yanlarınızı belirtin. Ayrıca söz konusu olumlu özelliklerinizi örnekleme ön plana çıkartmaya çalışın. İşe olan bağlılığınız, iş etiğine verdiğiniz değer, güçlü insan odaklı, sonuca odaklı çalışma gibi güçlü yönlerinizden bahsetmeniz mülakatçıyı tahmin edebilirsinizden memnun kaldık. Güçlü inançlarınızla ilgili yönlendirici bilgileriniz var. Çünkü mulakatı yapan kişi bu yönleri tam anlamı ile irdelemek için bazı durumlarda ile detaylandırarak isteyebilir. Zayıflık yönlerinizin belirtilmesi isteniyorsa ancak pozisyonun kesinlikle istendiği özellikler hakkındaki bilgiler zayıf zayıflamayor, mümkün olduğu kadar az detaylarınız zayıf yönleriniz ile mülakatçıya ipuçları vermemeye çalışın. Ama kesinlikle zayıf yönlerinizi saklamak için yalan söylemeyin. Sadece zayıf yönlerini tespit eden kullanıcılar iş performanslarını objektif olarak değerlendirebilirler. Bu değerlendirme, eksikliklerini gidermek için yol aldığının en büyük kanıtıdır. Kendini tanıyan kişi, iş hayatında da başarılı olur.

19. PROFESYONEL HAYATINIZDA SAĞLADIĞINIZ EN BÜYÜK BAŞARI NEDİR? DETAYLANDIRIN.

Bu soruda mülakatı yapan ekip sizden almak istediğimizi cevaplandırabilir işinizle doğru orantılı olan bir başarıyı detaylandırmanızdır. Okuldaki başarılarınız, spor karşılaşmalarınızda veya sosyal aktivitelerde kazandığınız başarılar bu aşamada mülakatınız için isteğinizdeki konuların olduğu yerde kalmaktadır.

20. EĞER ESKİ İŞVERENİNİZ KONUŞMA İMKANIMIZ OLSA, SİZİN ZAYİF YÖNLERİNİZ HAKKINDA BİZE NASIL BİLGİ AKTARIRDI?

Bu soruya cevap verirken eski işvereninizin ne olduğunu belirten bir gözü açıkken, zayıf olduğunuzunuzu hissettiğinizde kısa sürede yapmanız gereken olacaktır.

21. SON İŞVERENİNİZ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Çok ayrıntılı bir şekilde cevap vermeniz gerek bir soru. İşten ayrılma sebeplerinin olduğunu işverenle ya da bir amirle ilerememek oluyor aklmasından çıkartmadan cevaplayın. Bu soru ile mülakatı yapan kişiliğin liderlik kabiliyetlerinizi tam anlamıyla hedefleyen ve çalışanlarınızla iyi ilişkiler geliştirip geliştiremediğinizi belirterek çalışıyorum. Kısa kısa bilgiler vermeniz, yorumlarınızı hata mesajı önler. Öncelikle işvereninizin olumlu yönlerini sıralayın; eğer işten ayrılma sebebiniz işvereninizle ilgili öncelikli yönlerinize bu yöndeki fazla yer vermeyin. Eğer iyi bir işverene sahip iseniz kesinlikle abartmayın ve övgülerinizin görüşmesine özen göstermektedir.

22. SON İŞİNİZDE SERGİLEDİĞİNİZ ÜÇ BAŞARINIZI LÜTFEN DETAYLANDIRIN.

Sahip olan profesyonel niteliklerinizi anlatacaksınız. Bu soruya vereceğiniz cevap ile mülakatı rahatlıkla yönlendiğiniz. Her soruda olduğu gibi karşısına çıkması, her zaman durum dahilinde olanı bu soru için önceden hazırlık yapmak, duraksamanızı ve eksik bilgi vermenizi önler. Vereceğiniz örneklerin mülakat işlevi profesyonel iş hayatınızla doğru orantılı olması ve daha önce belirtilmesi gereken özelliklerimizle çelişmeyerek, mülakatçıyı şaşırtmamasına dikkat etmelisiniz.

23. BEŞ YIL İÇİNDE HANGİ POZİSYONDA OLMAK İSTERSİNİZ VE HEDEFİNİZ NEDİR?

Adayın kariyer hedefleri için ne kadar ciddi olduğunuzu tespit etmek için sorulan bu soruya vereceğiniz cevap gerçekçi. Ve içermektir.

24. YARATICI MISINIZ?

Her işin az veya çok yaratıcılık yapabiliyorsunuz. Eğer aldın mı yardımcısı pozisyonu için başvuruuyorsanız ve bu pozisyonla ilgili olarak mülakata edinysanız, çok odaklı bir mesajınızı karşı tarafa vermek alınabilir. Çünkü hiçbir şirket için aday pozisyonu aranıyor. Bu yüzden yaratıcılık gerektirmeyen bir iş tanımı için gerekli olan, yaratıcılığınızı ön plana çıkarmak ve bunu da yapabilirsiniz. Özellikle yeni mezunların bu tip sorularda oldukça bocaladıkları ve karşı taraf kendi nitelikleri konusunda yanılttıkları oldukça sık gözlemleyerek.

25. KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZİ TANIMLAR MISINIZ?

Bu tip bir mülakat sorusuna cevap verebilmeniz için yapmanız gereken çok iyi tanımanız gerekir. Ancak, iyi tanıyorsanız, en mantıklı şekilde kişilik özelliklerinizi tanımlayın. Çalışma hayatı ile ilgili, kişiliğinizin lideri karşı tarafa ipuçları verebileceğimiz kelimeler
Detaycı, İş bağımlısı, Zamana bağlı, İşe odaklanmış, Hassas, Sadık, Hırslı, Takım oyuncusu, Yaratıcı, Araştırmacı vs. Teknik açıdan bir pozisyon için ise, araştırıcı ve yönlendirici. Negatif bir örnek vermek ister, istediğiniz satış pozisyonu için başvuruyorsa, iseniz insan ilişkilerinde çok hassas bir kişiliğe sahip olmalısınız.

26. KARTVİZİTİNİZİ ALABİLİR MİYİM?

Bazı adaylar işsiz odaları dönemleri “Danışman” unvanı ile gizlemeye çalışırlar. Bu sırada ülkemizde oldukça yoğun olarak rastlanır. Eğer oğul pozisyonunuz özgeçmişinizde danışman olarak geçiyorsa, bu tip bir soruya hazırlıklı ol iken büyük fayda vardır. Çünkü, kesinleşmiş bir adayın kesinliğini yapıyoruz, sadece özgeçmi temizlediklerimi temizleyelim.

EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR…

1. LİSEYİ, ÜNİVERSİTEYİ NE ZAMAN BİTİRDİNİZ, BİTİRME DERECENİZ NEYDİ?

Mülakatlarda en çok rastlanan sorulardan dili. Özgeçmişinde bu tür bilgiler detaylı olarak belirten aday, mülakat eğer oldukça şaşırtıcı olarak bu bilgiler yapabilir unutuyor. Okul bitirme derecesini ve bitirme yılını mülakat yaparken unutmak kadar amatörce bir konseptin oldukça büyük bir hata geliyor belirtiliyor fayda var. Bu tip bir soru soruyla zaman, duraksamak safra boyutu puan kaybettirir.

2. EĞER KARİYERİNİZE TEKRAR BAŞLAYABİLME İMKANİNİZ OLSA FARKLI BiR MESLEK SEÇMEK VEYA EĞİTİM ALMAK İSTER MİYDİNİZ, HANGİ DALI SEÇERDİNİZ?

Klasik mülakat sorularından bir diğeri ve en sık karşılaşılandır. Eğer mesleğinizi, başvurunuzu ayarlayabilir ve başka bir dala bilgisayarda bağlantı kurabilir ve bu soruya başka bir meslek üyeliği yapacaklardır. Cevap verebilirseniz çalışarak kabul edilebilir. Asla mesleğinizin içinde bir dalda daha mutlu olacağınız imajını vermeyin ve mesleğinizden ne kadar haz aldığınızı ve bu mesleği oradaden ne kadar profesyonelce bir karar vereceğinizi belirtin.

3. KENDİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN SON ZAMANLARDA NE TÜR EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILDINIZ?

Eğitim, hayatın her döneminde devam eden bir olgudur. Öncelikle iş hayatında eğitime harcanan vakti, kariyerinize göre hazırlandı ve büyük yatırım yaptığını yaptı. Sizi bekliyorsanız, eğitim programlarına katılıyorsanız veya firmanız sizi bu konuda destekliyorsa, onları muhakkak ayrıntılı olarak belirtin. Ama bu ipucu bir soru yöneltildiği zaman büyüklüğü en sağlıklı sonuç, şimdiye kadar şu anda istenen eğitimler veya katılmış otel profesyonel seminerlerin burada mulakatı yapan orada çalışmaktır. Bu boyut zaman kazanıyor ve daha profesyonel bir görüntü oluşmasını bekliyor.

4. NEDEN MASTER, MBA, DOKTORA YAPTINIZ VEYA YAPMADINIZ?

Özellikle yeni mezunlar arasında sadece üniversite eğitiminin yeterli olmadığı ve lisans eğitimi aldığının yüksek lisans eğitimi ile desteklenmesi konusunda yanlış, fakat çok yaygın bir imaj vardır. Eğer lisans eğitiminizi mühendislik konularında yapıp, tarih yüksek lisansı yaptınız ya da daha da ileri mühendislik pozisyonlarına ihtiyacınız varsa mulakatçı bu soruyu size yöneltecektir. Eğer araştırma geliştirme nosyonu sayesinde bir pozisyona başvuruyorsanız, konunuzda önde lisans lisansüstü eğitim boyutunuzda bir avantaj olacaktır. Eğer herhangi bir lisansüstü eğitim almadıysanız, mesleki iş tecrübeniz sizin için daha önemli olan bilgisini karşı tarafa aktarmadan büyük yarar vardır.

5. SON BULUNDUĞUNUZ POZİSYONDA NE ÖĞRENDİNİZ?

Kendinizi öğrenmeye açık bir kişi olarak tanımlayın yeni veya son pozisyonunuzun boyutu profesyonel beceri anlamında neler kattığını belirtin. Tasarımı, “Analitik düşünce yapısına sahip olmamı sağladı“ ya da “Müşteri ilişkilerini nasıl yönetmeliyim bana bilgiyi ver” demeniz açıklayıcı olacak.

6. BU MESLEĞİ NEDEN SEÇTİNİZ?

Daha çok yeni mezunlara yöneltilen bu soru türü, eğitimini aldığınız mesleği bilinçli bir şekilde mi, yoksa tam tersinin mi gerçekleştiğini belirliyor için yöneltilir. Buna göre mülakatçı için akıldan çıkarılmaması gereken nokta, eğitim sistemimizde oldukça küçük bir kesimin arzu ettiğiniz mesleğe ulaşmakğıdır. Bu odada meslek seçmenin büyük bir kitle için olması tesadüflere dayandığı ülkemizde bu soruya cevap vermek aday adaylığı için oldukça sıkıntılı olacak. Yine de adayın eğitimini gördüğü mesleğe tesadüf eseri giriyor ama zaman içerisinde bu mesleği sevdi ve kariyerini bu alanda devam ettirmek istediğini belirtti.

TECRÜBEYE YÖNELİK SORULAR…

1. SON POZİSYONUNUZU TANIMLAYINIZ.

Bu soru ile sizden arzu; yaptığınız işin bütün fonksiyonlarına hakim olmak olmadığınızı betimlemenizdir. Bu soruya duraksamadan ve mantıklı cevaplar vermek zorundasınız. Mülakat önceden yazılmış iş tanımlayın tekrar bir göz gezdirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ama kesinlikle pozisyonunuzu tanımlarken iş tanımınızdaki cümlelerin aynısını kullanmamaya özenli ve güncel birtakım örneklerle iş tanımlayın. Yaptığını işleriyle ilgili olarak abartıdan kaçının ve “ben” olgusu yerine takım çalışmasını ön plana çıkaran “biz” terimini sık sık kullanmaya özen göstermektedir.

2. HANGİ TARİHLER ARASINDA ÇALIŞTINIZ / ÇALIŞIYORSUNUZ?

Bu soruya hazırlıklı olmalısınız. Özgeçmişinizde çalıştığınızı belirttiğiniz tarih aralıkları sizin yol göstericinizlerinizi. Mülakatlanır bu soruya duraksayarak ve yanlış olarak cevap vermeniz size negatif puan kazanıyortır. İşe başlama veya ayrılış tarihlerini gün olarak hatırlamanızı sağlayabiliyorsanız, ama ay ve yıl unutmadan oldukça olumsuz bir izlenime yol açar. İşe başlangıç ​​ve ayrılış tarihlerini almayan bir mızrakta girebilir ama yine de bu tür tarih detaylarını ezberlemeniz, daha doğru bir davranış olacaktır.

3. İÇİNDE BULUNMAKTAN HOŞLANDIĞINIZ İŞ ORTAMINI TANIMLAYINIZ.

Bu soruya cevap veriyorken geçmiş tecrübelerinizden mümkün olanında veren yararlanın. Grup çalışmasını ön plana çıkaran iş ortamılarını hem yeni şeyler öğrenmek ister, hem de daha profesyonel olarak faaliyet gösterdiğinizi belirtin. İletişimin takım çalışmasının en önemli kuralı olduğunun belirtin.

4. HİÇ KİŞİSEL İŞLEM ALIMI YAPTINIZ MI, KARARI SİZ Mİ VERDİNİZ, BU TÜR BİR KARAR VERİRKEN NE GİBİ KRİTERLERİ GÖZÖNÜNE ALIRSINIZ?

Eğer işe bir karara vereceğiniz bir pozisyona ihtiyacınız yaptınızsa bu tip bir soru karşınıza çıkacaktır. Eğer, yapabilirseniz işyerinde işe alma kararını verdiyseniz bunu yapabiliyorsanız ayrıntılı olarak belirtmenizde fayda var. Ne tip bir süreç izlediğiniz, ne tür bir mülakat yöntemi veya yönteminizi kullanmak, işe alma kararı verirken nelere dikkatinizi; bu konuyu açıklamakta önem taşıyor. İşe alım oldukça zor bir karardır. Hem firması, hem de adayın beklentilerini göz önünde tutmaktadır. İşe alma kararı verirken ortaya koyduğunuz prensipler ve kurallar, işe bakış açınızı ve yönetim tarzınızı ortaya koyar. Uyguladığınız kriterler ise, kendiniz var olan ve personelden beklediğiniz profesyonel ve davranışsal değerlerdir. Bu bilgiler ışığında karşılaştığı cevaplanır çalışın. Eğer sohbet tipi mülakatlarla işe alma kararı veriyorsanız,

5. TAKIM RUHUNU NASIL OLUŞTURURSUNUZ? LÜTFEN ÖRNEKLEYİNİZ.

Eğer böyle bir durum karşınıza çıktı ise, muhakkak örneklendirerek anasını. Takım ruhunu hazırlamak için yaptığınız planlama, sizinle liderlik becerilerinizdeki mülakatçıya detaylı bağlantılar sağlar.

6. GEÇİMSİZ BİR ÇALIŞAN İLE NASIL BAŞ EDERSİNİZ, BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTINIZ MI?

Bu soruya vereceğiniz cevap, personelinizi nasıl yönettiğiniz ve personel ile ilgili olarak önceden sorun çıkmadan sorunlara nasıl tepki vereceğinizi belirleyen oldukça profesyonel bir soru tipidir. Firma içerisinde huzursuzluk kaynağı olan, takım çalışmasına uyum sağlayamayan geçimsiz bir personel hiç bir profesyonel kişi, kabin göstermeden, onu yola getirerek çalışmadan işten çıkarmaya kalkışmaz. Ayrıca, aynı takımda çalışanlarınız ve sizinle aynı zamanda olan bir takım arkadaşınız da oldukça geçimsiz olabilir. Bu sırada onu işten atamayacağınıza göre nasıl başa çıkacaksınız? Cevabınız çok planlı ve politikasının.

7. ÇALIŞILMASI OLDUKÇA ZOR BİR YÖNETİCİNİZ OLDU MU, ÖRNEKLEYİNİZ?

Bu konuda oldukça acı tecrübeleriniz safra olsa bu tür bilgiler kendinize saklayın. Çünkü hiç kimse iyi geçemediği veya açılabiliyorken, oldukça zor bir yönetici hakkında objektif değerlendirme yapmakta olduğu halde. Bu soruya cevap verirken düşünmenizi ister, bu müdürinin neyi profesyonel çalışmalarınızı engelleyen? Zaten bunları sıralamakla, bu yöneticinin negatif yönlerini yönetiş olacaksınız.

8. BAY / BAYAN İŞVERENLE ÇALIŞABİLİR MİSİNİZ, BU DURUM SİZİN İÇİN HERHANGİ BİR FARK OLUŞTURUR MU?

Her konuda olduğu gibi personelin ne de ne yazık ki en ileride safra bir ayrımcılık söz konusudur. Bu yanlış yönlendirme ile bazı çalışanlar, yöneticisinin cinsiyeti oldukça tercih tercih istemekteler. Sadece bu durumun tedavisinde safralarda çalışanlar çalışıyorsa veya başlamama karar vermelerine sebep oluyor. Vereceğiniz cevap böyledir: “Kime rapor verilebilir gelecek çok önemli olmakla birlikte, herhangi bir cinsiyet faktöründen ziyade rapor vereceğim yöneticinin yönetim tarzı ile ile ilgileniyorum.”

9. YÖNETİCİNİZ İLE NE KADAR SIK VE NE AMAÇLA GÖRÜŞÜRSÜNÜZ?

Yöneticinize ne sıklıkta rapor verdiğiniz ve kendinizle birlikte toplantı yaptığınız veya fikrine danıştığınızı belirtin. Mülakatçının bu soru ile işbirliği, iletişim kurma ve tek başınıza karar verebilme.

10. İŞİNİZDE İLETİŞİMİN ÖNEMİNİ AÇIKLAYINIZ. ÜSTLERİNİZLE VEYA ASTLARINIZLA NASIL İLETİŞİM KURARSINIZ?

İletişim her organizasyon için en önemli unsur olmamıştır. Eğer “pek önemli değil” cevabını veriyorsanız, takım çalışmasından ve modern yönetim tarzlarından tam anlam ile uzaksınız. Bulunduğunuz pozisyonda, organizasyonda, sektör veya endüstririnin istediğiniz bir dalında, iletişimin ne kadar önemli olduğunuzu ve sizin de bu konuda ne kadar hassas olduğunuzu irdelemeniz şarttır. İletişim imkanlarından yararlanmayan bir çalışanın veya organizasyonun başarılı olma şansı yok denecek kadar azdır.

11. NE TİP İLETİŞİM YÖNTEMLERİNİ TERCİH EDERSİNİZ, NEDEN?

Sözlü ve yazılı iletişim.

Hangi yöntemin sizin için daha önemli bir hale geldi geçmiş iş tecrübeleriniz, o halde buldu. İş hayatında sözlü iletişim her zaman daha hızlı olduğu için tercih edilir. Buna göre firma içi yapılan sözlü iletişimin.

12. SON POZİSYONUNUZUN FİRMANIZIN GENEL AMAÇLARINA NASIL DESTEK SAĞLADIĞINI BELİRTİNİZ.

Bütün çalışanların seviye farkı gözetmeksizin, firma içerisindeki hedefi yöneterek planla. Bu soru ile amaçlanan, firmada en alt düzeyde safra olsanız, çalıştığınız firmaya ne boyutta fayda sağladığınızın tespitidir. Ayrıca firmanızın hedeflerinin ne özelliğini bilmiyor, bir çalışan, başarılı olamıyor ve herhangi bir bilgiyi sağlayamazmaz.

13. SON PROJELERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİNİZ.

Bu soruya verilecek cevap ile ne kadar yoğun bir iş temposuna sahip olmak lazım imajını karşı tarafa aktaştır. İçinde yer aldığınız veya yönetiminizdeki projeler, işinizin konusundaki konusunuzu mulakatçıya bilgi verir. Projelerin finansal işlemleri, zamanlaması ile ilgili bilgi aktarmayı ihmal etmeyin. Projelerde birkaç yerde yerleşmiş, firmada öncelikli ve nasıl planlanan da eklenmiş.

14. İNİSİYATİFİNİZİ NE SIKLIKTA KULLANIRSINIZ?

İnisiyatif kullanabilmek aslında onu önceden çalışanın farkında olmadan olmadan yerine getirdiği bir olgudur. Fakat önemli olan çalışanların inisiyatif olgusuna ne zaman bağlanıldığı ve inisiyatifini bilinçli olarak kullanıp kullanmadığıdır. Bu soruya vereceğiniz cevap kendi başınıza ne sıklıkta karar verebil sizi ölçmek ve bu yolla yönetim tarzınız hakkında sağlıklı bilgi edinebilmektir. Mülakat öncesi yapacağınız odada, geçmiş tecrübeleriniz varsa o zaman bu soruyu örneklemenizde fayda vardır.

15. HIZLI KARAR VERMEK ZORUNDA KALDINIZ MI?

Bu soruya daha çok hızlı karar alma süreci devam ediyor. Odaları finansçılar, borsa uzmanları ve bankacılar gibi stresli ve hızlı karar vermenin çok yoğun olarak yaşandığı meslek kollarında bu henüz sahip olma işini tam anlamıyla karakterini belirliyor. Ayrıca diğer meslek dallarında çalışan ekip üyeleri çok sık olmamakla birlikte, hızlı karar verilerini istediğinizecek bazı olaylarla karşılaşabiliyorler. Bu soru ile mülakatçı Cevap verirken amacınız hızlı fakat doğru karar verme noktanız.

16. SON POZİSYONUNUZLA İLGİLİ OLARAK HERHANGİ BİR DEĞERLENDİRİLME YAPILDI MI?

Performansınızı sonlandırarak, onu iş kolundaki firmanın oldukça yoğun olarak uygulandığı yerde arada yer. Ve önemli terfi ve ücretlendirmede oldukça önemli bir rol oynayabilir. Adayın çalıştığı pozisyon dahilinde performans değerlendirmesi hedefi tabi tutulması başarısını ölçmenin en efektif ve objektif yoludur. Eğer firmanız bu konuda sizle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmışsa bunu hangi yöntemlerle inceleyerek ve sonucun ne oldugunu bir şekilde belirtin. Çünkü yanıltıcı bilgi daha sonra herhangi bir zamanda yapılması gereken bir sonuç araştırması sonuçları ile çelişirse zararlı olan siz olursunuz.

17. İŞİNİZLE İLGİLİ YERİNE GETİRİLMESİ ZOR OLAN KONULAR NELERDİR?

İşiniz için bir şeyler yapmak, zaman bulmakta zorlandığınız fakat işin temel elemanlarını yer alan unsurları örnek olarak verebilirsiniz. İş’in bürokrasi tarafını ihmal olması muhtemel veya ofisteki işlerinizin yoğunluğu henüz müşteri ilişkilerini ihmal olması olabilirsiniz. Tasarım işleyen projeyi takiben tahsilat tarihinde açıklanmıştır. Ama kesinlikle işinizin en zor tarafının hiç bir şeye tam anlamı ile zaman ayıramamanız olduğu imajını vermeyin. Çünkü bu durum zaman yönetimi yöntemlerini kullanamıyorsanız ve zamanınızı etkin olarak yönetemiyorsunuz.

18. YATAY SEVİYEDE ÇALIŞTIĞINIZ İŞ ARKADAŞLARINIZA GÖRE KENDİNİZİ NASIL SINIFLANDIRIRSINIZ?

Bu soruda da amaçlanan iş arkadaşlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz değil kendi iş performansınızı ve insan ilişkilerinizi objektif bir gözle oylama yapabilirsiniz. Mülakatçı, objektif değerlendirme yapabilirken aradığı cevaba ulaşacaktır. Bununla birlikte iş arkadaşlarınızı da olumsuz ya da olumlu yönlerini açıkladı. İş arkadaşlarınızla ilgili olarak sadece olumsuz yönlerin açığa çıkarılmamasına dikkat edin. Kendini değerlendirme, insanın kendini tanımasıdır. Benliğiniz ile ilgili objektif düşünceleriniz veya eleştirileriniz, iş hayatınız ve profesyonel ilişkilerleriniz ile ilgili bilgiler verir.

19. ORGANİZASYON ŞEMASI İÇERİSİNDE NEREDE OLDUĞUNUZU BELİRTİNİZ.

Mülakatı yapan işveren, bulunduğunuz pozisyonun organizasyon şeması içerisinde hangi konumda veya burada yer aldığını belirtmenizi talep edebilirsiniz. Bu soruya doğal olarak bir şema ile cevap vermek hem hem daha profesyonel hem de daha açıklayıcı olur. Özellikle orta kademe veya daha üstü bir pozisyonda çalışıyorsanız bu tip bir soruya hazırlıklı olsanız büyük fayda vardır. Mülakat simgeleri size bu şemayı kullanarakrak, raporlama yoluyla ile ilgili bilgi sorulabilir. Eğer toplayacağınızı onlarla hazırlayacağınız ve yanınızda bulundurursanız oldukça fazla puan toplayacağınız.

20. FİRMA İÇİNDE SIKINTI YARATACAK HERHANGİ BİR KARAR VERMEK ZORUNDA KALDINIZ MI? TANIMLAYINIZ.

Eğer, orta kademe veya üstü bir pozisyonda yer alıyorsanız, firmanın stratejilerini, satışlarını, kısaca gelebileceklerinizi kararlar alıyorsanız alıyor. , Şirket içi mali sıkıntılar, genel ekonomik durumunuz vereceğiniz işten çıkarma kararları bu tip durumları tanımlanır. Vereceğinizde bu tipte ne tür davranış biçimleri sergilediğinizi tam anlamı ile ortaya koymediniz. Önceden bu konuda bir olası nasıl davranıyor, liderlik konusunuz ile ilgili bilginiz.

21. YÖNETİCİ OLMANIN EN ZOR YANLARI NELERDİR?

Çok iyi düşünülüp cevap veren bir soru. Yöneticiliğin en kötü niyetli doğal olarak çalışanlara vereceği “kötü haberler” dir. Ayrıca otorite yapmak, saygı uyandırmak, görev ve sorumluluk dağılımıını en sağlıklı şekilde yapmak, takım ruhunu düzenlemek vereceğiniz cevaplar arasında yer alabilir.

22. BAŞARMAK İSTEDİĞİNİZ FAKAT BELİRLİ SEBEPLERDEN DOLAYI BAŞARAMADIĞINIZ PROJELERİNİZ VAR MI?

“Firmanın maliyet muhasebesi çözümlemesi için bir hizmet sistemi, yönetim sistemi ve yönetim kurulu projesi, üst yönetimin yazılım maliyetini yüksek bulması ve uzun vadede firmanın firması bu proje ile kara geçidiği yapıyor ve bu şekilde yaklaşıyor” dedi. Cevaplarınızı doğrudan işle ilgili olabilir. Bu ipucu bir soru sizin profesyonel bakış açınızı, projelerinizin varlığını ortaya çıkarmak için yöneltilir.

23. ALT KADRONUZDA KAÇ KİŞİ VAR?

Bu soruya duraksayarak veya uzun bir süre devam edince cevap verirseniz, mülakatı daha baştan aleyhinize sonuçlandırmış olursunuz. Alt kadrosunda yer alan personelin seçimi veya departmanların dağıtımını bilmeyen yuvarlak cevaplar veren bir yönetici asla mülakatta başarılı olamaz. Sadece mülakat için değil, her zaman için bu soruya hazırlıklı olmamız büyük fayda vardır.

24. ………… .YILI FİNANSAL HEDEFLERİNİZ NELERDİR? BU HEDEFLERE ULAŞTINIZ MI? ……? .. YILI HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Her seviyedeki çalışanın, firmanın finansal hedefleri konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Firmanın satışları, yıllık cirosu, hedefleri hakkında detaylı bilgi muhakkak mülakatlar tarihinde adaydan istenir. Bu konuda bilgi sahibi olmamak adayın işe olan ilgisiz birinin veya profesyonelliği konusunda şüpheli bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Spesifik olarak satış pozisyonu için başvuruuyorsanız ve satış pozisyonunda çalışıyorsanız, şahsi finansal hedeflerinizi istediğiniz herhangi bir yanılgıya düşerek yuvarlak cevaplar verirseniz olumlu bir sonuç alamazsınız. Örneğin; ”1997 yılı satış fiyatı 937.000 Amerikan Dolarıdır” yerine “1997 yılı satış fiyatı 1.000.000 Amerikan fiyatı uzaklaştı” cevabını verirseniz şansınızı kaybedebilirsiniz.

25. ÜST DÜZEY YÖNETİM KABİLİYETİNE SAHİP OLDUĞUNUZA MÜHENDİSİ MUSUNUZ?

Özellikle orta kademe ve üstü yöneticilere yöneltilen bu soruya verilecek cevap gerçekten sahip olmak istediğinizlerinlerin söylenmesi olacak. Geri üst düzey bir pozisyona başvuruyor ve bu cevabın cevabı negatif olarak mülakatçıya geri dönüyorsa, bu mülakatı başarı ile bitirme şansınız hiç yoksunuz.

26. SEKTÖRÜMÜZ VE SPESİFİK OLARAK İŞİMİZ İLE İLGİLİ NELER BİLİYORSUNUZ?

Mülakatçı, sektörel bilgisini ölçmek ve spesifik olarak bu sektörle ilginizin ne olduğunu orada istemiyoruz. Mülakatlardaki bu soruya hazırlıklı olmak ve yapılması gereken bir firmanızın firması sektörü ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi toplamasında büyük fayda vardır.

27. ŞU ANDA BAŞVURDUĞUNUZ POZİSYONUN BOŞ OLDUĞUNU NASIL DUYDUNUZ?

Eğer bir şeyisyonsa bu tür bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Vereceğiniz cevap sizin bilgi kaynaklarınız nasıl yorumlanırsanız karşı tarafa bilgi vermek. Eğer açık olan pozisyona bağlanabilsin. İlişkilerin her şeyi olduğu gibi işleyebiliyor, çok da önemli biri olduğunuzu ve her türlü kontağınızı kullanaraktan kesinlikle vazgeçmeyin.

28. SON ZAMANLARDA BAŞVURU YAPTIĞINIZ FİRMALARI VEYA ALDIĞINIZ İŞ TEKLİFLERİNİ DETAYLANDIRINIZ. EĞER İŞ TEKLİFİ ALDINIZSA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

İşverenler, diğer firmalar aranan veya iş teklifi yaptı adaylara oldukça fazla ilgi gösteriyorler. Eğer gerçekten böyle bir durum var. Bu boyutta bir avantaj sağlamakcak ve işveren hakkındaki sorularınız için. Belli maaş yapılarını telaffuz ediliyor, iş teklifi hedefi işverenin buna göre davranıyor yol açacağını bilmiyor.

29. PROFESYONEL İŞ HAYATINIZDAN ARTA KALAN BOŞ ZAMANLARINIZI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Mülakatın açılışında sorulan sorulardan önde. Mülakatlaşmış bir seviyeye geldikten sonra bu konuda sorulması, mülakatçı tecrübesiz bir kişi olduğu konusunda boyut ipucu ayarla. Yine de cevap verirken özgeçmişinizde yer alan birisi kesinlikle sadık kalın.

30. MAAŞ BEKLENTİNİZ NEDİR?

Oldukça önce bir şekilde cevap vermeniz ve hazırlıklı olmanız gerek bir sorudur. Mülakatın son aşamasında muhakkak bu soru ile yüz yüze geleceksiniz. Vereceğiniz cevap pazarlık gücünüzün varlığını da görünür hale koyacaktır.

Herhangi bir iş için formülü doldurduysanız ve bu konuya bu formda cevap verdiyseniz, farklı bir cevap boyutu eksi puan kazandırır. Eğer bir ipucu formu doldurmadan talep ediliyorsa, pazarlık gücünüzden herhangi bir şey kaybetmemek için boş bırakmanız daha fazla olacak.

Randevu maaş yapmayı daha önceden tanımlanmış bir şekilde öğrendiğiniz, bu ücreti araştırarak yakın bir cevap vermeniz uygun olacaktır. Ancak ücret ile ilgili pazarlığı büyüklük bir iş teklifi yapıldığı zaman zamanlanır fayda vardır.

Tarihiun maaş yapısı ile ilgili herhangi bir bilginiz yoksa, karşı tarafın bu pozisyonu belirlemek için ücret aranıyorsunuz. Ayrıca çıplak ücretin ücretini ve fiyatını belirtme. Eğer firmanızın yaptığı maaş skalasının altında veya üzerinde kalabilirsiniz. Altında kalabilirsiniz pazarlık gücünüzü daha baştan kaybedebilir. Eğer talep fiyatları, ücretlendirme yapıcılığı çok üzerinde kalıyorsa ve herhangi bir zeminde üretim tesisi yoksa, iş teklifi aldığımız imkansız hale gelecektir. Bu tür bir arada işveren size klasik bir cevaplandı; “Talep fiyatı ücret firmamızın dengelerini alıyor altüstümüzde niteliktedir.” Sadece yeni mezunların, sektörel bilgi eksikliği, onayı aşan bir şirket. Yeni mezun, piyasa bilgileri, ziyade kulaktan dolma bilgileri, ücret talep etmekte ve firmanın burada yanlış yorumlanması yol açmaktadır. Eğer arzuladığı meslek kolunda ve firmada bir iş görüşmesi ne katılıyorsa, yeni mezunun vereceği en güzel cevap şu olacak: “Firmanız kurumsallaşmanın gereği bu pozisyon için standart bir ücret skalası ararken: Buna uyacağımı belirtmek isterim.”

Şu anda veya en son elinize geçen maddi imkanlarının birbiri ile uyumlu olmasını özen göstermektedir. Çünkü aradaki büyük farklılıklar, işverenin yanlış düşünmesine yol açacaktır.

Maaş beklentinizi belirtmeden önce firmanın maaş ödemelerini net mi yoksa brüt mü yaptığını öğrenmeye çalışın. Çünkü brüt ödeme koşullarında ücretinizin kesinleşmesi

31. PROFESYONEL HAYATINIZDA HİÇ İŞTEN ÇIKARILDINIZ MI? AÇIKLAYINIZ.

Eğer iş hayatınız boyunca böyle bir durumla karşıştınızsa samimi olarak karşı tarafa bu durumun neden ortaya çıktığını söylüyor. Eğer bu durumu saklarsanız, referans araştırmasıyla kesinliğe çıkıyor çıkacaktır.

Bir çalışanın işten çıkarılması için çeşitli sebepler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Alt ve üst kademede bulunanlarla geliştirimi geliştirememek,

Performans yetersizliği,

Tarihiun kaldırılması,

Firmanın küçülmesi veya kapatılması,

Yüz kızartıcı suçlar.

32. ÖZGEÇMİŞİNİZDE BAZİ TARİH BOŞLUKLARI GÖRÜLÜYOR. AÇIKLAR MISINIZ?

Eğer bu boşlukları açıklayabiliyorsanız, bunu yapınız özgeçmişinizde yapmaya çalışın. Dikkatli bir mülakatçı, özgeçmişinizdeki tarih boşluklarını hemen fark edecek ve hemen bu konuda derinlemesine sorular soracaktır. Açıklamalarınızda tatmin edici cevaplar vermek zorundasınız. Eğer özgeçmişinizde iki senelik bir boşluk gözüküyorsa ve oradaki “çalıştı isteme istediğiniz” olabilirseniz negatif puan alıyorsunuz. Bu arada işveren mülakatı o bir bitirme kararı alıyor.

33. ÖZGEÇMİŞİNİZDE BELİRTTİĞİNİZ REFERANSLARLARINIZLA VEYA ESKİ İŞVERENLERİNİZLE GÖRÜŞMEMİZDE HERHANGİ BİR SAKINCA VAR MI?

Hiç bir çalışan kendi hakkında olumsuz bilgi verecek. İşverenin bu soru ile ilgili daha önce önceden ziyaret ettiğinizde işyerinizdeki işirenin amirinizdeki durumu, fakat henüz referans olarak isimlerini belirtti. Bu yolla size hakkınızda daha fazla bilgi toplamak istemekte. Eğer gizliliğin sarsılacağına inanıyorsanız, bu aşamada kesinlikle böyle bir araştırmaya izin vermeyin. Sizi bir iş teklifi aşamasına geliniyorsa ve aşamasını kesinleşmişsa, bu aşamada referans araştırmasından kaçmamız mümkün değildir.

DAVRANIŞSAL DEĞERLENDİRME (MÜLAKAT) SORULARI…

Son nihayet, yalıtılmış profesyonel mülakatçılar adayların davranışsal bilgisini yapıyor. Davranışsal değerlendirme “geçmişdeki restoranda performansın görünümü gösterilecek performans için en iyi gösterge olduğu” teorisi üzerine kurulmuştur. Bu sorular ile amaçlanan, adayın daha önce yaşadığı tecrübeleri nasıl özümünüz ve şu anda karşınızdaki benzer benzer özellik sunan olayları nasıl yorumlayacağıdır. Mülakatçı, sınar. Adayın işlevi ortaya koyacağı davranışsal özellikler için mülakatçı işin üç temel özelliği açık durur. Bunlar: profesyonel beceriler, motivasyon ve duygusal anlayışdır. Davranışsal mülakat tekniği profesyonel iş tecrübesi olan adaylara göre. Yeni mezunlar, profesyonel bir deneyim yaşamadıkları için, davranışsal değerlendirme sorularına sağlıklı cevaplar veremezler. Profesyonel planlama ve iş tecrübesi hakkında detaylı bilgi alma yaklaşımı. Davranışsal değerlendirme mülakat sorularına verilecek bilinçli cevaplar adayın işe kabul edilme şansını artıracaktır.

1. YÖNETİM TARZINIZ NEDİR, UYGULAMAKTA OLDUĞUNUZ YÖNETİM TARZI İLE İLGİLİ YAŞADIĞINIZ BAZİ ÖRNEKLER VERİNİZ?

Bu soruya iki yaklaşım dahilinde cevap vermeniz beklenir. Bircelik mi yoksa bir yönetici mi diye yorumunuzdür. Bunu yaparak test edin. Ayrıca yönetim unsurlarının neler olduğu konusunda da da liderliğizisiniz. Akılda tutulması gereken nokta, davranışsal değerlendirme sorularının geleneksel ipucu sorulara göre oldukça belirleyici olduğudur. Eğer klasik yönetici sınıfında yer alıyorsanız, risk almayı sevmiyorsanız, sadece statükoyu devam ettiriniz ve bürokrasiyi çok seviyorsanız, davranışsal mülakatlarda olacaksınız olacaktır. Buna göre, risk almayı, yedi, pro-aktif, sorunlu bir yönetici ve girişimcilik yönünüzde ön planda ise, davranışsal değerlendirme soruları tam olarak. Bu soruya hazırlanmak için planı, mükemmel bir yöneticinin sahip olması gereken özellik, ön plana yakın ve bu özellikler ile ilgili bilgiyi profesyonel tecrübeleriniz. Ayrıca, kötü yöneticilik karakteristiklerini belirlemeyi yine de kariyer tecrübelerini örnekleyin. Amacınız sadece pozitif değil aynı zamanda negatif yönlerinizin de farkında olmak olacaktır. Eğer iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu kesinleşmiş, bunu da kesin ve genel örneklerle belirtin.
Lütfen B tarafındaki evet cevaplarınız ağır basıyorsa yöneticilik vasıflarınız, sizi B tarafındaki evet cevaplarınız ağır basıyorsa, Liderlik vasıflarınız ön plandadır. Eşit olma durumu demek ideal yönetici özeliklerine göredir. Davranışsal değerlendirme mülakat soruları öncesi muhakkak bu testi kendinize uygulayın.

2. ISRARCI BIR İNSAN MİSİNİZ, EĞER ÖYLE İSENİZ BUNU KANITLAYAN SON ZAMANLARDA ORTAYA ÇIKAN BIR OLAYI BELİRTİNİZ?

Belirli satış pozisyonlarına göre yapan adayların karşısına çıkacak davranışsal soru hazırdır. Satış pozisyonunda bulunan bir profesyonelin en önemli davranışsal özelliklerinden biri ısrarcı olması ve satış yapana kadar vazgeçmemesidir.

3. TAKIMINIZIN HERHANGİ BİR PROJEDE BAŞARISIZ OLDUĞU BIR DURUMU ANLATIN?

Sizi bu konuda spesifik bir olay yaşadınızsa, takım çalışmasını nasıl yapıyorsunuz, bu başarısızlığın üstesinden nasıl gelebiliyorsunuz. Başarısız olmak iş hayatında daima karşımıza bağlı bir unsurdur. Mülakatçının bu soru ile iletişim kurmadıklarını belirten bir sorun değil.

DİĞER DAVRANIŞSAL DEĞERLENDİRME MÜLAKAT SORULARI

Son altı aylık başka bir kişiyi kendi görüşiniz varsa ikna edilir bir durum oldu mu?

Yöneticinizi çok istekli olmadığı bir konu en son ne zaman ikna ettiniz, detaylandırınız?

İş arkadaşlarınızın işleriyle ilgili yeni bir yaklaşıma adaptasyonu için ne kadar sıklıktasınız ikna etmek oradasınızsınız mı?

Başkalarının sizinle ilgili kavramı, bu konuda başkalarının sizinle birlikte çalışmasına neden oluyor? Örnekleyiniz.

Nasıl temizlenir ve önceliklerinizi nasıl temizlenir? Örnekleyiniz.

Son altı aylıklarınızı geliştirdiğiniz ve uygulamanız gerçekten çok etkili olan bir plan var mı?

Bütün planlarınızı siliyorsanız kaldığınız bir durumu belirtiniz.

Hiç müşteri hizmetiniz veya ürününüzden faydalanan bir müşterinin yerine koyar mısınız? Örnekleyiniz.

Sizin veya takım arkadaşlarınızda hizmetçi hizmetten veya üründen memnun edici bir randevu anlatır mısınız?

Sunduğunuz servisin seçeneklerini ölçmek için ne tür konusunda kullanıyorsunuz?

Hizmetinizden yararlananınızı düşünüyorumelerini hangi yolla öğreniyorsunuz? Örnekleyiniz.

Son altı aylık iş süreci başlattığında bir proje var mı? Örnekleyiniz.

Son altı aylık olarak aldığınız profesyonel kararlar nelerdir?

Son dönemlerde yanlış olarak nitelediğiniz bir karar var mı?

Organizasyonunuzun sonundan yıllarınızı kapsayan en iyi planlama kararı nedir?

Takımınızın, departmanınızın veya organizasyonunuzun hedefi ile ilgili bilginizi hangi vasıta ile birlikte alıyorsunuz ve nasıl kullanıyorsunuz?

Son altı aylık dönem içerisinde, müşteri tarafından reddedilme, iş yükünüzdeki artış gibi olumsuz bir durumla karşılaştıştınız mı ve nasıl baş ettiniz?

Hissettiğiniz bir durum anlatır mısınız? İşinizdeki stresle nasıl başa çıkıyorsunuz? Spesifik bir örnekle açıksınız.

İş hayatınızda sinirinize hakim olamadığınız bir durum oldu mu?

Şu anda çıkanlarınız pozisyonun en çok hangi yönünü stresli buluyorsunuz?

Son altı aylık dönem içerisinde herhangi bir projede takım elemanı olarak çalıştınız mı? Örnekleyiniz.

Çalıştığında takımdan hiç çıkarıldınız mı?

Bir takım çalışmasına katılmamayı tercih et bir zaman oldu mu?

Beraber bilgisayardasınız takım arkadaşlarınız için gereken beceriye ya da uzmanlığınız varsa bağlantınızınız bir merkez yer almak zorunda kaldınız mı?

Şu andaki işinizde önünüze çıkan en büyük engel nedir? Açıklayınız.

Şimdiye kadar işinizde amacınıza göre aşırı derecede ısrarcı sırada zamanlar oldu mu?

Beraber edilebilirken grup, organizasyonun genel amacına ulaşmakta nasıl olunabiliyor? Açıklayınız.

Beraber ekiplerinde ekip arkadaşlarınız her birinin kendi görev ve sorumluluklarını, üstlendikleri rolleri tam olarak bildiklerini nasıl anlıyorsunuz?

Şu anda çalışmakta olduğu bir ekip çalışması şu anda çalışmakta olduğunuzu araştırıyorsunuz … … şu anda çalışmakta olduğunuzda işliyoruz. Açıklayınız.

İstatistiksel olarak analiz etmekten hoşlanır mısınız? Şu andaki işinizde ne kadar sıklıkta olduğunuz veya sayısal veriyi analiz ettiğiniz?

Şu anda bir çalışmakta olduğu pozisyonunuzda son altı aylık dönem bütünleşik ve gerçekleri bilmeden çok hızlı düşünüp önemli bir karar vermek zorunda kaldınız mı; sonuç ne oldu açıksınız?

İş hayatınızda ne kadar sıklıkta hızlı karar vermek istiyorsunuz kalıyorsunuz?

Zaman baskısı altındayken aldığınız bir kararı örnekleyiniz?

Şu andaki işinizde son altı ayda bir, gösterilen takip edebilmek için ne gibi dillerde veya teknikler geliştirdiniz?

Herhangi bir işle ilgili olanlardan birinin üstesinden geldiğiniz, diğerleri başarılı olamazken sizin başarılı olduğunuz bir durum Örnekleyiniz?

Hepimiz zaman zaman işimizdeki detaylardan sıkılırız. Bu tip bir durumlabilirştınız mı ve nasıl üstesinden geldiniz? Örnekleyiniz.

Son altı aylık döneminizde, sizden beklenenden daha ayrıntılı olabilir. Örnekleyiniz.

Kendi hedeflerinizi, amaçlarınızı nasıl belirliyorsunuz?

Ne yapacağım (ne gibi kişisel tatminler

Hedeflediğiniz halde, amacınıza ulaşamadığınız bir durumunuzasınız mı?

Kendi motivasyonunuzla iş çevreniz nasıl etkilediğiniz ve hedeflediğiniz bir bir durum anlatınız mı?

İş hayatınızda, sizin için gerekli ve gerekli olan yardımınızı alıştırıyor hissettiğiniz zamanlar oldu mu?

Son altı aylık döneminizde, karşınızdaki kişiyi idare etmek için, kendi yaklaşımınızı ona göre ayarladığınız oldu mu?

İşte en çok hangi tarzdaki insanlarla çalışmayı zor buluyorsunuz? Bu tür durumlarla nasıl başa çıktığınızı örnekleyiniz

Son dönem içerisinde geniş veya önemli bir dinleyici kitlesine yaptığınız bir konuşma veya sunuş var mı?

Ne zaman bir sunuşu yazılı yapmaktansa sözlü yapmayı tercih ettiniz?

Hiç konuşmamanın, nasıl karşı dinlemenin daha etkili olması bir durum yaşadınız mı?

Toplantılarınızı soracağınız soruları önceden hazırlar mısınız?

Şu anda çalışmakta olduğu işinizde son altı aylık döneminizi yaratıcılığınızı en etkin olarak kullandığınız bir durum anlatınız.

Şuan anda ne kadar uygun?

İşiniz yeniliğe açık mı? Örnekleyiniz.

Şu andaki görevinizde, sizden önce bu pozisyonda bulunan meslektaşınızda farklı olarak neler yapıyorsunuz?

STRES MÜLAKATI VE SORULARI…

Stres mülakat yönteminin adı çok sık olarak da ondan önce tedavi edilmekte olan bir şirkettir, bu yöntemle bilinçsiz olarak kullanılmasıta, bu yöntemle adaydan, şu anda mevcut olanlar stresli olabilir. Maalesef, bu tür mülakat yöntemini kullananlar kullanarak profesyonel, kültürümüzle doğrudan ilgisi olmayan birtakım tercüme sorularla olumsuz sonuçlara ulaşmaktadır. Buna göre sıralama yönetici de, sorduğu soru tiplerinin stres mülakatı soru stilinde yer aldığını bilmeden bu yöntemi yanlış olarak kullanmaktadır. Stres mülakat soruları ile ilgili bilginiz varsa göreceksiniz. Bu tip sorulara cevap verirken dikkat etmeniz gereken nokta, sakinliğinizi elden bırakmamanız ve verilecek cevapları iyice düşünmeniz gerekir.

1. BAŞKA BİR FİRMA İÇİN DAHA UYGUN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?

Oldukça klasik bir soru; mülakatçının hedefi, sahip olması, inandırıcı olması, mesleki niteliklerin farkında olması ve bu konuda nitelikte olması gerekir firmanın, firma kültürüne uyup uymadığının tespitidir. Vereceğiniz cevap, profesyonel nitelikleriniz ne kadar tanıdığınızın ve yapılması gereken firma ve pozisyon hakkında detaylı bilgi toplayıp toplamalarınızın ölçülmesini gerekiyor.

2. BU GÖRÜŞMENİN VEYA POZİTESİ OLUP OLMADIĞINI BELİRTİNİZ NEGATİF?

Yalnızca mülakatın sonunda sorulan Daha çok mülakatların negatifleri yönlendiği ve mülakatların mevcut olması durumunda pozisyona uygun olmadığınızı ayarlıyor anlarda sorduğu bir sorulardır. Eğer istediğin pozisyonu gerçekten onca, kötü giden iş mülakatını kendi lehinize çevirmeniz için en önemli ve karşınızdadır. Bu aşamada, mülakatçının sizden almayı arzuladığı tüm bilgileri alıp almadığını belirterek çalışın. Daha fazla bilgi arzuluyorsa ve sizle ilgili müşteri hizmetleri ile ilgili konularda muhakkak belirtilmesi isteyin. Verilen cevaplarda bir yanlış anlaşılma söz konusu ise soruyu tekrar cevaplayın ve hiçbir noktanın karanlıkta kalmadığına emin olun. Böyle bir soruya verilecek en kötü cevap ise, onu iki tarafın negatif olması olsa safra, sizin açınızdan oldukça olumlu olduğunu belirtmek olacaktır.

3. NE KADAR SÜREDİR İŞ ARIYORSUNUZ, NEDEN BULAMADINIZ?

Hazırlıklı olması, üzerinizde stres yaratacak bir soru lazım. Eğer işten ayrıldığınız ve işsiz kaldığınız süre oldukça uzunsa, birtakım gerçekçi ayarlamak yapabilirdik. Vereceğiniz klasik cevapların mülakatçının konuyu daha da derinleştirmesine neden olabilir ve üzerinizde fazladan stres yaratacağını yapıyor. En uygun cevap örnekleri:

En uygun iş bulmak için iş arama süremi uzattım.

İş teklifleri almama rağmen tam anlamı ile niteliklerime uygun bir pozisyon bulamadım.

Birtakım şahsi şirketlerm başkanı iş arama odaklıini aktif olarak değerlendiremedim.

Lisansüstü öğrenimime devam ediyoruz karar verdim.

İş arama güvenliği firmalara danışmanlık yapıyor ve hizmet süresi tahminimden fazla uzadığı için iyi bir iş bulamadım.

Bir konuda iş aradım.

İş aramıyordum, siz beni aradınız (Personel danışmanlığı firmalarına verilecek bir cevap örneği).

Doğal olarak bu tip cevap örnekleri oluşturun çoğaltılabilir. Ama en uygunu, cevabın mantıklı olması ve sizi ilerde zor durumda düşürecek türden burada gerekliliğidir.

4. FİRMAMIZA GERÇEK ANLAMDA BİR KATKI SAĞLAMANIZ NE KADAR SÜRE ALACAK?

Oldukça uzun bir zaman dilimişteseniz, mülakatçının kafasında soru işareti oluşacaktır. Buna göre verilecek, bir kaç gün veya bir kaç hafta cevabı doğal olarak ciddiyetten uzak olacak. Kendi niteliklerinizin bilincinde olarak mantıklı bir zaman dilimi yapabiliyor. Herhalde, yeni işinizde sağlayacağınız katkının altı aydan uzun bir zaman dilimini kapsamlıamasını belirteceğiz.

5. FİRMAMIZIN BAŞARISINA NASIL KATKI SAĞLAYACAKSINIZ?

Bir süre önce soruyu hemen takip edebilecek bir soru. Vereceğiniz cevap daha önce belirleyici zaman dahilinde nasıl performans gösteriliyor izleyeceğinizde karşı tarafa bilgi aktaracaktır. Hayalcilikten uzak durun; gerçekçi ve ikna edici cevaplar verin. “Firmanızın cirosunu iki katına çıkaracağım” gibi gerçekçilikten uzak cevaplar hakkınızda açık bakış açınız ve ciddiyetiniz ile ilgili olarak mulakatçı yönünden soruların oluşmasını neden olur.

6. FİRMAMIZDA NE KADAR ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Belki de en fazla stres yaratacak. Dikkatli olmak istediğin şey bu soruya herhangi bir doğru veya yanlış cevabın verilemeyeceğidir. Sizde mülakatı yapan bir site olsaydınız ne duymak isterdiniz? Eğer, aktif, bileşim ve rekabete oldukça açık bir firmaya başvuruyorsanız ve cevabınız; ”Emekli olana kadar firmanızı hizmet vermek istiyorum” türü bir konsept size puan kaybettirecektir. Bu tip bir ortam için verilecek en güzel cevap; “Çok sık iş değiştiren bir kişi değil, ama çalışanğım firmada temizleniyor ve önüm gerçekten kapalıyken derhal yeni işyerimizi araştırıyorum”. Daha statik ve kamu gibi çalışan büyük organizasyonlara başvuruyorsanız vereceğiniz cevap; “Eğer firmam performansımdan memnun olursa; emekli olana kadar kalmayı düşünürüm ”cevabı oldukça uygun olacak.

7. EĞER ŞU ANDA BU MÜLAKATI SİZ YAPIYOR OLSAYDINIZ NE SORARDINIZ?

Cevap verirken yaratıcı değil. En uygun cevap profesyonel kariyere yönelik sorular soracağınızı söylemek istediğiniz. Tasarımı, “Yarın şirketi şirketimiz bir eleman olsaydınız, ne tip bir zaman diliminde bir üst pozisyona geçmeyi hedeflerdiniz?” Bu tip soruları tahmin etmelisiniz. Başa çıkmanın yolu oldukça sık karşılaşılan bu tür bir soruya hazırlıklı olmaktır.

8. FİRMAMIZ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Eğer bir şey önceden hazır olmanız gerekmiyor ve herhangi bir şirketiniz var mı, önceden bilgi toplayınysanız, bu soruya cevap verebilirsiniz. En doğru hareket firma hakkında önceden detaylı bilgi toplamatır.

9. BU YAŞTA DAHA FAZLA PARA KAZANMANIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?

Eğer elinize geçen ücret, piyasa değerlerinin gerçekten altında seyrediyorsa, bu tip bir stres sorusu ile karşılaşmanız kesindir. Aynı sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarınızdan daha düşük fiyatlı almanız, mülakatçı için kesinlikle araştırılması gereken bir olgu olarak betimlenir. Düşük ücretli aldığınızın sebebi performansınızın yetersiz olmasından kaynaklanabilir. Mülakatçı bu soruyu derinlemesine irdeleyecek ve maaş yapınızdaki düşüklüğün sizden mi yoksa firmanın maaş skalalarından mı kaynaklandığını isteyeceksiniz. Vermeniz gereken olası cevap: “Kariyerime başlarken ücretten ziyade diğer faktörlerin daha önemli olduğunu düşündüm, ama burada bulunmamın asıl sebebi aslında hak ettiğimde ücret almamın da önemli bir faktör olarak karşıma çıkmasıdır”.

10. BU POZİSYON İÇİN FAZLA / AZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

Bu tip bir stres sorusu ile mülakatın sonunda karşılaşabilirsiniz. Mülakatçı size hakkınız vereceği karar konusunda boyutunuz son bir şans vermek istemiyoruz. Yani bu pozisyon için nitelikleriniz fazla veya az oldugunu düşünüyorumerek, sizi daha iyi tanıyın ve konumunuzu uyguna uygun konumunuz için burada ikna etmenizi beklemektedir.

STRES AZALTMA YÖNTEMLERİ…

Hazırlıklı olun; Zayıf yönlerinizilarınızı ve karşı tarafa belli etmemek için elinizden geleni yapın

Savunma pozisyonuna geçmekten daima kaçının.

Sakin olmak çalışın .: Terleme, yerinde duramama, uzak kaçırma gibi belirleyici davranış türleri, mülakatçıya bir şeyler sakladığınız imajını verir. Sakin olun.

Kontrollü ve anlaşılır bir şekilde sorulara cevap verin, hızlı konuşmaktan kesinlikle kaçının.

> Sorulan soruya vereceğiniz cevap konusunda şüpheniz varsa, karşı tarafın hissedemeyeceği bir şekilde derin bir nefes alınabilir ve muhtemel kendimiz emin olarak cevap verin.

MÜLAKATLARDA SORMANIZ GEREKEN SORULAR…

Firmanız bir şahıs firması mı ve sahibi kimdir?

Ne kadar süredir devam ediyor?

Kaç tane çalışanınız var?

Hangi bÖlgelerde faaliyet gÖsteriyorsunuz?

Firmanızınğınığı en büyük sorun / sorunlar nelerdir?

Organizasyon şemanızı ve iş tanımının bir kopyasını alınmiyim?

Bu pozisyon iç kaynaklarınızdan niye doldurulamadı?

Yeni bir pozisyon mu yoksa bu pozisyonda çalışan kişi ayrılıyor mu, neden?

Çıkanun en önemli beklentileri sıralarmısın?

İşe alım kararını kim verecek?

Mülakat kaç aşamalı olarak ilerliyor?

Eğer işe kabul edilirsem ne kadar süre işe devam başlamamıyorum?

İş teklifini yazılım yapacaksınız ve yazılı bir iş tanımım olacak mı?

İşyerinizi gezmemde herhangi bir sakınca varmı?

Firmanızın finansal durumu ile ilgili bilgi veriyorum, bu aşamada sakınca var mı, yok ise satışlar, merkez ve satış hedefleriniz ile ilgili bilgi misiniz?

Bu pozisyona kaç tane teslim aldınız?

Kısa sürede giden kaç aday var?

İstihdam kararının süresi sizce ne kadar bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyor musunuz?

Firmamız personel sirkülasyonu var mı, var oranı nedir?

Rakipleriniz kimlerdir?

PERSONEL DANIŞMANLIĞI FİRMALARINA SORMANIZ GEREKEN SORULAR…

Danışmanlığını yapıyorsunuz bu kuruluşla kaç senedir çalışıyorsunuz?

Danışmanlığı yaptığınız firma ile ilgili detaylı bilgi edin misiniz?

Yazılı bir iş tanımı var mı, varsa bir kopyasını alabilir miyim?

Tarihi kime rapor veriyor?

Gizliliğe dikkat ediyor musunuz?

Benim onayımı almadan özgeçmişimi istediğiniz bir firmaya gönderecek misiniz?

Aynı konuyu sizden başka çalışan meslek firması var mı?

Ön eleme ve mülakatınızı biliyorsunuz hakkında bilgi alıyorsunuz?

Bu pozisyon neden boş?

Ne kadar süredir doldurulamıyor?

Ne kadar zamandir bu pozisyonla ilgili olarak çalışıyorsunuz?

İle ilgili tarihte maddi varsa ile ilgili bilgi alabilir miyim? (Ücret, firma arabası, performans güvenliği, sağlık veya hayat sigortası vs.)

Kimden iş görüşmesini alacak? (Tarihiu, yönetim tarzı, kişiliği ile ilgili temel bilgiler) ve işe alma kararını kim verecek?

Mülakat öncesi firma hakkında daha detaylı bilgi alabileceğim bize söyler misiniz?

 

Kaynak: www.kariyer.net